Sunar Gıda Hakkımızda

Sunar Turizm ve Gıda Hizmetleri A.Ş. bir ASMAR HOLDİNG kuruluşudur. Asmar Holding bünyesinde Aslan Denizcilik, Gürsan Demir Çelik San.Tic.AŞ. Aslan Gayrimenkul, İştirakçi firmalarımız MARDAŞ, MARDENİZ,KARDENİZ, ASPORT,BURSA ÇİMENTO, KARSAN ve BATA TURİZM bulunmaktadır.

Çeşitli sektörlerde yılların tecrübesiyle sizlere hizmet veren personelimiz, yeni görüşlerin yer aldığı bir proje doğrultusunda bir çok yeniliği benimseyerek SUNAR GIDA çatısı altında bir araya gelmiştir.

Sunar Gıda olarak
2007 yılından itibaren Trakya'da, Marmaracık Beldesinde 1200 m² açık alan üzerine kurulu 1100 m² kapalı alana sahip iki ayrı üniteden oluşan hijyenik ve son teknoloji üretim ekipmanlarının kullanıldığı modern tesisimizde, kaliteli ve güvenilir hammadde teminini, gıda güvenliği proseslerinden geçirilerek ve kendine özel reçeteleri ile üretim yaparak alanında eğitimli ve profesyonel personel kadrosuyla toplu yemek hizmeti vermekteyiz. Yeni yatırım projeleri arasında bölgenin seçkin lokasyonunda özel olarak tasarlayacağımız modern tesisimizi yakın zamanda faaliyete geçirerek catering hizmetini sizlerle buluşturmanın heyecanı içerisindeyiz.

2013 yılında yaklaşık 1800 m² üretim alanında yemek üretimi için profesyonelce tasarlanmış ve hayata geçirilmiş olan Sunar Gebze Mutfağı güvenilir tedarik zincirinden sağladığı kaliteli hammaddeleri, gıda güvenliği halkasının birinci kontrol adımında mal kabulde bulunan tecrübeli gıda mühendisleri ve gıda teknikerleri tarafından sağlayarak, tesisteki yaklaşık 300 m² lik alanda yer alan 8 adeti +4 ° C deki soğuk odalarda,3 adeti – 18 ° C deki derin dondurucu olmak üzere toplam 11 adet soğuk depolama ünitelerinde ve kuru depolarda günlük olarak denetim ve kontrollerini yaparak hijyenik olarak muhafaza etmektedir. Her ürün grubuna göre özel olarak ayrılmış olan hazırlık alanlarında hammaddeler titizlikle işlenerek usta ellerde lezzetle birleştirilir ve teknolojik ekipmanlarda pişirilerek porsiyonlanır. Siz değerli müşterilerimize sevkiyata hazır hale getirilir.

İletişim

250

+

Çalışan Personel

1.000

+

Sürekli Müşteri

20.000

+

Günlük Üretim Kapasitesi

5.000

m2

Üretim Alanı

Misyon & Vizyon

Misyonumuz

Catering sektöründe toplu yemek hizmetini firmalara, okullara, hastanelere ,kampüslere sunmak için kurulmuş olan şirketimizde kaliteli ve güvenilir tedarik zincirimizden sağladığımız malzeme teminini ileri teknoloji ile üretim proseslerinden geçirerek sizlere Keyifli Lezzetler Sunmak için çalışıyoruz.

Vizyonumuz

Çıkmış olduğumuz yolda sürekli gelişmeyi amaç edinerek yemek üretiminde kalite, hijyen, sağlık, güven ve hizmet kavramlarının ayrılmaz bütünlüğünün bilincinde eğitimli personel kaynağı ile harmanlandığı ileri teknolojik altyapımızla catering sektöründe lider firmalardan biri olmayı hedefliyoruz

Kalite Politikamız

  • Türkiye’de catering sektöründe önder bir kuruluş olabilmek ve markalaşmak, kurumsallaşarak daha geniş kitlelere ulaşmak ve saygın bir kuruluş olarak var olmak ve devam etmek.
  • Yeni teknolojiler ve etkin kaynak kullanımı ile olası risk ve fırsatları değerlendirerek şirketimizdeki sistemi sürekli iyileştirmek, izlenebilirliği sağlamak ,uygulanabilir şartları yerine getirmek
  • Kaliteli, hijyenik, sağlıklı ve güvenli, damak tadı ve göz zevkine uygun ürünler sunarak müşterilerimizin dengeli beslenmesini sağlamak,
  • Standartlara ve gıda mevzuatına uygun kusursuz ürünü / hizmeti; tutarlı, müşterilerin güvenlerini kazanacak biçimde ve zamanında sunarak müşteri memnuniyetini artırmak,
  • Takım ruhuna sahip eğitimli personel ile sürekli gelişimi sağlamak,
  • Ürün ve hizmet kalitesi ile sektörde aranan bir kuruluş olmak ve saygınlığın sürekliliğini sağlamak,
  • Doğal çevreye duyarlı olmak,
  • Tedarikçilerimizle işbirliği ve güven içinde çalışmak

Kalite Belgelerimiz


Kuruluşumuz uluslararası akredite belgelendirme firması tarafından periyodik olarak ISO 9001:2015 ve ISO 2000:2005 yönetim standartlarına göre denetlenerek gerekliliklerini yerine getirmektedir.


ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi


ISO 2000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Projeler ve Hedefler

Büyüyen iş hacmi ve gelişen yapısı ile Sunar Turizm ve Gıda Hizmetleri A.Ş.Çorlu Şubesinin ardından diğer bir projesi Gebze Üretim Tesislerinin de çalışmalarını son derece titizlikle sürdürmektedir.


Yeni eğitim politikamız gereği yapılandırdığımız personelimiz ve işinde uzman tecrübeli şef kadromuzla işinin ehli farkındalık bilinci gelişmiş personeller yetiştiriyoruz.

Proses Akışımız


Sağlıklı olmanın dengeli beslenme ile doğru orantılı olduğu günümüzde beslenme ihtiyaçlarınıza göre sunmuş olduğumuz menü seçenekleri ve müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için gösterilen çaba, yapılan denetim ve teftişlerden tam not almış olmanın verdiği gururla doğrulanmaktadır


Satın Alma

Tüm hammadde ihtiyacımızı öncelikle Gıda Maddeleri Tüzüğüne ve Türk Standartlarına (TSE) uygunluğu kanıtlı olan onaylı tedarikçi ağımızdaki firmalardan tedarik edilir.

Tedarik edilen ürünler alanında uzman gıda mühendislerimiz, gıda teknikerlerimiz tarafından büyük bir titizlik ve özenle değerlendirilmekte ve belirlenen kriterlere uygun ise satın alması yapılmaktadır.

SUNAR GIDA, insan sağlığına verdiği önem ilkesinden hareketle tedarik edilecek ürünlerin taze ve kaliteli olma özelliği baz alınarak gerekli anlaşmalar yapmış, müşterilerimize dengeli ve sağlıklı yemek sunma anlayışını benimsemiştir. Tüm birimlerde minimum stokla çalışarak finans maliyetlerini düşürmenin yanı sıra siz müşterilerimize sürekli taze ürünlerin sunulması sağlanmıştır.


Depolama

Tedarik edilen ürünler için soğuk odalar ve kuru erzak depoları fifo kuralına göre tanzim edilir. Kabulleri yapılan ürünler görevli personel tarafından türlerine ve özelliklerine göre ayrılır ve depolara Depo Yerleşim Talimatına göre yerleştirilir.

Depo içine girdikten sonra gıda ürünleri görevli personel tarafından Ürün tanıtma etiketleri ile etiketlenir.

Depo sıcaklıkları kalibreli cihazlar ile kontrol altına tutulur üretimde sorumlu personeller tarafından kayıt altına alınır ve takibi sağlanır.

Depo Yerleşim Talimatında ürün gruplarına göre belirtilen depo dereceleri ile uyumsuzluk olduğunda depo termometreleri ile kalibreli dijital termometre karşılaştırılır ve sapma durumunda depo termometreleri yeniden kalibrasyona gönderilir.

Depolarda son kullanım tarihi dikkate alınarak tarihi geçen ürünler depo sorumlusu veya üretim/ proje müdürü tarafından tutanak tutularak imha edilir.


Üretim

Müşteri talepleri doğrultusunda hazırlanan menüler üretimde işinin ehli personellerce gıda güvenliği hijyen kurallarına uygun şartlarda titizlikle ve teknolojik ekipmanlar kullanılarak gıda mühendisleri ve gıda teknikerleri kontrolü altında denetim ve takibi sağlanarak işlenir. Hazırlık prosesleri tamamlanan ürünler usta ellerin dokunuşlarıyla damak tadınıza uygun lezzetlere dönüştürülür. Üretilen tüm yemekler çeşitlerine göre alanında uzmanlığı olan ustalar tarafından üretilmektedir. Kullandığımız sebze ve meyvelerin tazeliğini sağlamaya dikkat ederek stoklarımızı minimum tutmakta ve günlük siparişler vermekteyiz. Üretimde kendimize özel reçetelerle tatlı üretimlerimizi gerçekleştiriyor ve sizlerin deneyimine sunuyoruz.

Kalite ve gıda güvenliği standartları gereği üretim akışımızı HACCP doğrultusunda kayıt altına alarak izlenebilirliği sağlamaktayız.

Yasal gereklilikler doğrultusunda ürettiğimiz yemekleri akredite kuruluşlar tarafından periyodik olarak numune aldırıp analizlerini yaptırmakta ve sistemimizi doğrulamaktayız.


Ambalajlama Ve Taşıma

Sevkiyata hazır hale getirilen yermekler son derece dikkat ve özenle thermoboxlara yerleştirilerek muhafaza edilir. Eksiksiz ve zamanında sizlere ulaştırılır.